• אטי שמידוב

עיצוב לוגו - איך מתרגמים רעיון מופשט לסמל חזותי?

יושבת וכוססת את קצה העט (הוירטואלי...).

פנתה אלי לקוחה וביקשה כי אמתג את העסק שלה. מדובר בפסיכולוגית, העוסקת בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (T.B.C) בראיה משפחתית, וזקוקה, כמובן, לעיצוב לוגו שיופיע על הניירת, הקבלות, כרטיסי הביקור ועוד.

ריבונו של עולם, חשבתי לעצמי, איך מתרגמים תחום מופשט כל כך לסמל חזותי? לצימר, חברת הנדסה או למאפרת בניית הלוגו נעשית בתהליך סדור של לימוד העסק ושיקוף שלו בעיצוב הסופי, אבל מטפלת רגשית ומשפחתית? מה ישקף הלוגו? עגלת תינוקות? ספת מטופלים?

האתגר היה גדול והתהליך מורכב. הלוגו יצא מושלם. הרווח שלי הייתה ההבנה לעומק מה צריך כדי לעצב לוגו מדויק.

עיצוב לוגו

במילה אחת: אסוציאציה. מכירים את המשחק בו כל מילה גוררת מילה אחרת מתחומים שונים לחלוטין? גם עיצוב לוגו בנוי על הקשרים שונים שהוא אמור לשדר.

אם הצלחנו לפצח את האסוציאציות שמעורר בנו התחום בו עוסק הלקוח, רוב הדרך לעיצוב לוגו מוצלח כבר מאחורינו.

תנו למחשבות ולדמיון לרוץ. מכל המילים, הדימויים וההקשרים שיתערבלו לכם בראש, תחלצו את האסוציאציה הכי משמעותית שתעזור לכם להגיע לעיצוב לוגו נכון.

נחזור לפסיכולוגית שעוסקת בטיפול המשפחתי. אחרי כתיבת הבריף וההגדרה המדויקת של תחום הטיפול, האסוציאציה המתבקשת הייתה 'מיקוד'. זו הייתה מילה שחזרה שוב ושוב בשיחות שקיימנו. היא סיפרה על כך שהיא עוזרת למטופלים שמגיעים אליה למקד את בעייתם, להגדיר אותה, לאסוף את כל הנתונים ולקרוא להם בשם, על מנת להציע להם דרכי טיפול והקלה.

בקיצור, לקחת אוסף של עצים ולהפוך אותם ליער...

עיצוב לוגו

החשיבה שהובילה עיצוב הלוגו הייתה להציג את הרעיון המופשט של משהו שלם, ראיה מערכתית.

מעין תמונה שלמה שמתוכה יוצאים ומתמקדים לתוך הצורך הפנימי הספציפי.

התברר כי ה'מיקוד' בהטיותיו השונות הוא ההגדרה המדויקת ביותר של סגנון העבודה שלה. מכאן הייתה הדרך קצרה לעיצוב לוגו שיסמל את התמונה השלמה מחד, ומאידך - עדשה דרכה ניתן להתמקד ולזהות נקודה ספציפית.

והתוצאה? תשפטו בעצמכם...

153 views0 comments